Dzieci bezdomnego świata
Dzieci bezdomnego świata
Renesans religijności i polityczny radykalizm muzułmanów mieszkających na Zachodzie uważa się często za odzwierciedlenie tradycji i konfliktów Bliskiego Wschodu albo - szerzej - muzułmańskiego świata. Tymczasem islamski salafizm (fundamentalistyczny radykalizm religijny) jest przede wszystkim skutkiem globalizacji i westernizacji islamu oraz - mówiąc ogólniej - zerwania więzi między kulturą a religią.
U podstaw wszelkich form religijnego fundamentalizmu leży pojecie "czysta religia", niezależna od odmian i wpływów kultury. Współczesny renesans islamu charakteryzuje dogmatyzm, wspólnotowość i biblijność właściwe amerykańskim ruchom ewangelizacyjnym - obydwa odrzucają kulturę, filozofię, a nawet teologię na rzecz dosłownego odczytywania świętych tekstów i bezpośredniego dochodzenia do prawdy poprzez wiarę jednostki. Świadczą o tym tytuły książek wydawanych ostatnio na Zachodzie: "Czym jest islam?", "Co znaczy być muzułmaninem?", "Jak doświadczać islamu".
W Afganistanie, Pakistanie i Egipcie nietrudno zachować post podczas ramadanu, nawet jeśli człowiek nie chce. Natomiast muzułmanin żyjący w Europie staje wobec konieczności obiektywizacji religii....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta