Kres i początek
Kres i początek
Prof. Władysław Bartoszewski był podczas wojny więźniem Auschwitz (1940 - 41), a od 1942 r. żołnierzem Armii Krajowej, ps. Teofil, działającym w Biurze Informacji i Propagandy KG AK, a także zastępcą kierownika referatu żydowskiego Delegatury Rządu na Kraj i współorganizatorem Rady Pomocy Żydom Żegota. Redagował "Prawdę Młodych". Od czerwca 1944 r. do wybuchu powstania przygotowywał w BIP "Tygodniowe sprawozdania prasowe". Od pierwszych dni sierpnia do 3 października 1944 r. redagował "Biuletyn - Wiadomości z miasta i wiadomości radiowe" AK dla południowej części Śródmieścia. Pisał też reportaże dla prasy powstańczej.
Kres powstania i decyzja o zaprzestaniu działań, czyli - jakkolwiek by to nazwać - o wymuszonej przez okoliczności kapitulacji powstania była chyba dla wszystkich w Warszawie jakimś przełomowym momentem w dotychczasowym życiu. Bądź co bądź druga klęska Warszawy po 1939 roku, oczywiście związana z klęską Polski. Ale ta klęska w 1944 roku była o tyle szczególnie bolesna, że powstanie miało stać się jak gdyby ukoronowaniem, zakończeniem kilkuletniego krwawo opłaconego wysiłku organizacyjnego, ludzkiego, zakończeniem jakiegoś odcinka szalenie trudnej drogi, bardzo wielu ofiar niemal w każdej rodzinie, takich czy innych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta