Piekielny teatr absurdu
Rys. Wiesław Rosocha
Do inteligencji rosyjskiej przylgnął termin "zbędni ludzie". W "piekle sceptyków" jest gorzej - tam krążą postaci bez twarzy i głosu, "byli ludzie".
Sceptyk w piekle. Z dziejów ideowych literatury rosyjskiej" Adama Pomorskiego nie jest lekturą dla każdego, ale też nie napisano jej dla wąskiego grona specjalistów. Książka niełatwa w odbiorze, obciążona ogromną faktografią, imponuje bogactwem materiału i orientacją w nim autora.
Podtytuł tego ważnego i potrzebnego studium sugeruje, że chodzi o dzieje literatury. W istocie na plan pierwszy wysuwa się historia i ideowe wybory rosyjskiej elity intelektualnej i artystycznej XIX i XX wieku. W Rosji sztuka ściśle przylega do polityki, choćby wbrew intencjom twórców, toteż mówiąc o literaturze, Pomorski nieustannie dotyka "samego życia"; ukazuje Rosję, do której zrozumienia ciągle nam daleko.
Rosja jako inferno
Kilka miesięcy temu znany reżyser Andriej Konczałowski komentując ostrzeżenia, że Rosja odchodzi od swobód obywatelskich, oznajmił swoim wielbicielom: "Z kolan można podnieść tylko kopniakiem". Wypowiedź opublikowało popularne, wysokonakładowe rosyjskie pismo "Argumenty i Fakty" (nr 6, 2004 r.). Kwestionując niezbędność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta