Z wiarą ku wolności
1 Jan Paweł II dostosował papiestwo do XXI wieku. Powracając do źródeł Nowego Testamentu, stał się jako papież bardziej świadkiem wiary niż administratorem. Świat nie postrzega go jako szefa globalnej korporacji religijnej. Myśli o nim jako o wielkim religijnym i moralnym świadku. Ten pasterski zwrot w papiestwie z pewnością będzie kontynuowany w przyszłości.
2 Jan Paweł II poczynił heroiczne wysiłki na rzecz ochrony dziedzictwa Soboru Watykańskiego II jako wielkiego wydarzenia duchowego, w które Kościół katolicki - dzięki swojej wzbogaconej misji ewangelicznej - zaangażował współczesny świat. Ten sobór był soborem wolności. Jak pokazał papież w swojej interpretacji soboru, wolność musi być związana z prawdą i podporządkowana dobru. Ta idea to wielki i trwały dar zarówno dla Kościoła, jak i dla świata.
3 Przekazując naukę soboru o wolności, Jan Paweł II odegrał kluczową rolę w obaleniu komunizmu w Europie, rolę dzisiaj coraz bardziej uznawaną na całym świecie. Podsycając rewolucję sumienia, która ostatecznie dała początek rewolucji politycznej w 1989 roku, Jan Paweł II...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta