Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z wiarą ku wolności

04 kwietnia 2005 | Dodatek Rzeczpospolitej | GW
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Z wiarą ku wolności Papiestwo Jana Pawła II zostało zbudowane wokół wielkiej idei chrześcijańskiego humanizmu jako odpowiedzi Kościoła na kryzys światowej cywilizacji początku nowego wieku i nowego tysiąclecia. Możemy wyodrębnić 10 jego trwałych dokonań:

1 Jan Paweł II dostosował papiestwo do XXI wieku. Powracając do źródeł Nowego Testamentu, stał się jako papież bardziej świadkiem wiary niż administratorem. Świat nie postrzega go jako szefa globalnej korporacji religijnej. Myśli o nim jako o wielkim religijnym i moralnym świadku. Ten pasterski zwrot w papiestwie z pewnością będzie kontynuowany w przyszłości.

2 Jan Paweł II poczynił heroiczne wysiłki na rzecz ochrony dziedzictwa Soboru Watykańskiego II jako wielkiego wydarzenia duchowego, w które Kościół katolicki - dzięki swojej wzbogaconej misji ewangelicznej - zaangażował współczesny świat. Ten sobór był soborem wolności. Jak pokazał papież w swojej interpretacji soboru, wolność musi być związana z prawdą i podporządkowana dobru. Ta idea to wielki i trwały dar zarówno dla Kościoła, jak i dla świata.

3 Przekazując naukę soboru o wolności, Jan Paweł II odegrał kluczową rolę w obaleniu komunizmu w Europie, rolę dzisiaj coraz bardziej uznawaną na całym świecie. Podsycając rewolucję sumienia, która ostatecznie dała początek rewolucji politycznej w 1989 roku, Jan Paweł II...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3499

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament