Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeśli nie wszyscy przyjdą

04 kwietnia 2005 | Nieruchomości, budownictwo | BK

WSPÓLNOTY MIESZKANIOWE Czy treść uchwały może być zmieniana podczas zebrania cd. Jeśli nie wszyscy przyjdą Po tekście "Jeśli przyjdą wszyscy", opublikowanym w poprzednim numerze "Nieruchomości", a poruszającym zagadnienie, czy w trakcie zebrania wspólnoty może być wprowadzona zmiana treści uchwały znajdującej się w porządku obrad, a zaproponowana przed zebraniem przez zarząd wspólnoty, odezwali się nasi czytelnicy.

Pewne interpretacje prawne zawarte w zaprezentowanej przez nas wykładni zrodziły bowiem wątpliwości, a nawet niepokój. Poniżej staramy się wyjaśnić zagadnienie.

Wykładnia rodzi niepokój

Nasz czytelnik z Łodzi Włodzimierz Paszcza wskazuje, że w "Komentarzu do ustawy o własności lokali" prof. Jerzego Ignatowicza (Wydawnictwo Prawnicze, Warszawa 1995 r.) czytamy: "W głosowaniu muszą jednak uczestniczyć - inaczej niż w razie obowiązywania systemu tradycyjnego - wszyscy właściciele". Dlatego uchwały, o których mowa, nie są uchwałami walnego zgromadzenia właścicieli lokali, lecz uchwałami ogółu właścicieli, albo krócej - uchwałami właścicieli lokali.

Przyjmując taką regulację, ustawodawca zmierzał do tego, aby uniknąć fikcji, jaka nieraz daje o sobie znać, zwłaszcza w dużych spółdzielniach, a która polega na tym, że uchwały są wynikiem głosowania tylko niewielkiej części członków, tj....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3499

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament