Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świat Karola Wojtyły

04 kwietnia 2005 | Dodatek Rzeczpospolitej | JM

Świat Karola Wojtyły Karol, syn Karola, przychodzi na świat 18 maja 1920 roku. Dla Polski, jego ojczyzny, jest to chwila bardzo szczególna. Państwo, które kilkanaście miesięcy wcześniej odzyskało niepodległość po 123 latach obcego panowania, toczy wojnę z Rosją bolszewicką. Właśnie 18 maja jest dniem triumfu. Po zdobyciu Kijowa wraca do Warszawy naczelnik państwa Józef Piłsudski. Przyjmowany jest jako następca dawnych hetmanów, który odrodził wielkość Rzeczypospolitej. Na wojnie, jak na wojnie - już wkrótce przejściowy triumf zamieni się w śmiertelne zagrożenie, a odrodzone państwo znajdzie się na krawędzi ponownej likwidacji. Walki zbrojne toczą się także na innych granicach - z Niemcami i Czechami.

 

Po wielu dziesięcioleciach - już jako papież Jan Paweł II - kilkakrotnie w publicznych przemówieniach wracać będzie do szczególnych okoliczności historycznych swoich urodzin, a zwłaszcza do wojny polsko-bolszewickiej. W roku 1920 nie mają one jednak większego wpływu na jego życie. Ojciec jest co prawda zawodowym wojskowym, ale pełni służbę w Powiatowej Komendzie Uzupełnień. Przez ten urząd przewijają się młodzi mężczyźni wyruszający na front. Wojna jest tematem codziennych rozmów, ale toczy się jednak w oddaleniu. Jeśli coś z tych dni pozostanie w życiu chłopca, to poczucie, że Polska jest nie tylko państwem jak inne, ale ideą, która urzeczywistniła się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3499

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament