Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma prawa, ale się je stosuje

04 kwietnia 2005 | Prawo | MJ JD

PRAWA CZŁOWIEKA Bez indywidualnego zezwolenia na zmianę obywatelstwa wciąż się je ma Nie ma prawa, ale się je stosuje Nieznajdujące nigdzie umocowania uchwały Rady Państwa do dziś służą wojewodom w decydowaniu w sprawach dotyczących obywatelstwa. I nie są tego w stanie zmienić nawet sądy.

Problem utraty polskiego obywatelstwa paradoksalnie łączy Niemców i Żydów. Żydom umożliwiła to niepublikowana uchwała Rady Państwa z 23 stycznia 1958 r., która składała się z jednego zdania: "Zezwala się na zmianę obywatelstwa polskiego na obywatelstwo izraelskie osobom, które opuściły bądź opuszczą obszar PRL, udając się na stały pobyt do państwa Izrael, i złożyły lub złożą prośbę o zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego". Niemcom - wcześniejsza o dwa lata, również niepublikowana, uchwała Rady Państwa z 16 maja 1956 r. zezwalająca na zmianę obywatelstwa polskiego na niemieckie osobom, które opuściły bądź opuszczą obszar PRL, udając się jako repatrianci na stały pobyt do NRD lub RFN, i złożyły lub złożą prośbę o zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego. Pracownicy Urzędu do spraw Repatriacji i Cudzoziemców do dziś określają obie te uchwały (uchylone dopiero w 1984 r. pod naciskiem międzynarodowej opinii publicznej) jako przewidujące możliwość opuszczenia Polski w trybie uproszczonym. Problem polega na tym, że nie przewidywała go ani poprzednio obowiązująca ustawa o obywatelstwie polskim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3499

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament