Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wezwanie i tożsamość

04 kwietnia 2005 | Dodatek Rzeczpospolitej | JW

Wezwanie i tożsamość Uwagi te notuję w piątek przed południem: stan Jana Pawła II lekarze oceniają jako krytyczny. Papież, wedle słów biskupów meksykańskich, przygotowuje się do najważniejszej podróży swego pontyfikatu. Gdyby w tej chwili poproszono mnie o wyróżnienie zasadniczej myśli katechezy papieskiej, byłbym w kłopocie - nie wiem też, czy tak postawione pytanie rzeczywiście kieruje ku istocie posługi Jana Pawła II.

 

Gdyby jednak zapytano mnie o motyw, który dziś słyszę najwyraźniej, wskazałbym ten: życie człowieka ma sens - życie każdego człowieka, i każdy moment życia. Czy w istocie? - mógłby ktoś zapytać. Czy ma sens życie nieprawe? Czy ma sens życie, które samo siebie niszczy, lub takie, które innym śmierć przynosi? Tak - odpowiada papież, także to życie ma sens, ponieważ o znaczeniu życia nie stanowią ani pobudki zachowań człowieka, ani ludzki projekt, ani ludzkie czyny. Źródłem sensu jest Boży zamysł wobec każdego człowieka, odwiecznie czynna inicjatywa Boga, który oczekuje i szuka odwzajemnionej inicjatywy człowieka. Ten zamysł Stwórcy ma na myśli Jan Paweł II, gdy pisze o powołaniu człowieka lub prościej - o wezwaniu.

Znaczenie życia wiąże się zatem ze słowem "wezwanie". Tu wątpliwości nie mam: dla pontyfikatu papieża Polaka jest to słowo kluczowe....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3499

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament