Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z Wiślanej do Watykanu

04 kwietnia 2005 | Warszawa | AG
źródło: Nieznane

Z Wiślanej do Watykanu Był rok 1955. Karol Wojtyła wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. A że dojazd do Lublina był lepszy z Warszawy niż z Krakowa, ktoś wpadł na pomysł, że może siostry urszulanki zgodzą się go nocować. Tak zamieszkał na ul. Wiślanej. Ostatni raz był u sióstr urszulanek w 1999 roku. - Wszystko zostało prześwietlone, spisane, każdy dostał identyfikator. Papież nawet nie miał czasu zajrzeć do swoich dawnych pokoi - opowiada siostra Janina. Dom przy ul. Wiślanej 2, gdzie mieszkał Karol Wojtyła podczas wizyt w Warszawie, zanim został papieżem (c) RAFAŁ GUZ

Na Wiślanej dostał do dyspozycji dwa pokoje z łazienką, gdzie wcześniej mieszkała Urszula Ledóchowska. Nad nimi znajdowało się przedszkole, które do dziś prowadzą siostry urszulanki. - Jak zapytałyśmy, czy mu nie przeszkadza hałas, to się oburzył. - Dzieci mają mi przeszkadzać? - dziwił się.

Czasami zachodził do przedszkolaków, a gdy został papieżem, dzieci okrzyknęły go "papieżem naszego przedszkola". "Papież mi sznurował buty" - wspominają niektórzy.

Na Wiślanej czuł się jak w domu. Często wpadał na pogawędkę do swojego przyjaciela prof. Wacława Świerzawskiego, który mieszkał nieopodal. To on powiedział mu kiedyś: "Karol, ty zostaniesz papieżem".

Stąd w 1978 roku wyjeżdżał na konklawe do Rzymu. - Trzeba było mnie wypuszczać z Wiślanej? - zażartował po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3499

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament