Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Księgujemy koszty

04 kwietnia 2005 | Vademecum Rzeczpospolitej | PW

Księgujemy koszty Przy księgowaniu kosztów trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie - muszą one być związane z prowadzoną działalnością. Na tym tle dochodzi do wielu sporów z przedstawicielami fiskusa.

Jak stanowi art. 22 ust. 1 updof, kosztem podatkowym są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu.

ZWIĄZEK Z DZIAŁALNOŚCIĄ

Czy każdy wydatek musi generować przychód? Nie, ale organy podatkowe często wymagają wykazania takiego bezpośredniego związku. Na szczęście sądy nie są aż tak rygorystyczne. Przykładowo w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 maja 1999 r. (sygn. I SA/Wr 2552/98) czytamy: "Aby uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodu, nie jest konieczne w każdym przypadku wykazanie między nim a przychodem bezpośredniego związku. Ustawy podatkowe regulujące zagadnienia kosztów uzyskania przychodów zaliczają do nich również koszty pozostające jedynie w pośrednim związku z osiąganymi przychodami".

Z kolei w wyroku z 28 listopada 1997 r. (sygn. I SA/Gd 513/96) Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił: "O tym, co jest celowe w prowadzonej działalności gospodarczej i może mieć wpływ na uzyskanie przychodu, decyduje podatnik prowadzący na własne ryzyko i rachunek działalność gospodarczą. Organ podatkowy, pomijając przy ustalaniu podstawy opodatkowania ewidentnie poniesione wydatki i arbitralnie ustalając, że dany wydatek nie jest kosztem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3499

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament