Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Księgujemy przychody

04 kwietnia 2005 | Vademecum Rzeczpospolitej | PW

Księgujemy przychody W trakcie kontroli urząd skarbowy sprawdzi przede wszystkim, czy wykazujemy przychód z działalności. A więc czy księgujemy go w prawidłowej wysokości i we właściwym momencie.

W myśl ogólnej definicji zawartej w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane.

W KTÓRYM MOMENCIE

Tak więc opodatkować przychód musimy nawet wtedy, gdy nie otrzymamy zapłaty od kontrahenta.

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 października 2003 r. (sygn. I SA/Łd 180/2003) czytamy: "Ustawa nie definiuje pojęcia "kwot należnych", uznać jednak należy, że chodzi tu o tego typu przychody, co do których podatnikowi przysługuje skuteczne prawo ich domagania się od kontrahenta. Musi zatem być to należność wynikająca z istniejącego stosunku prawnego, łączącego podatnika z jego dłużnikiem. Zbadać zatem zawsze należy, z jakiego tytułu miał być osiągnięty przychód i czy należność z tego tytułu była wymagalna (...). Wynagrodzenie za usługę zwrócone wskutek odstąpienia od umowy nie może być uznane za należne w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych".

Za moment powstania przychodu uznaje się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3499

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament