Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje na początek

04 kwietnia 2005 | Vademecum Rzeczpospolitej | NR

Informacje na początek KTO PROWADZI KSIĘGĘ

Osoby fizyczne mogą być opodatkowane na zasadach ogólnych (skala podatkowa bądź podatek liniowy), w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej. Na zasadach ogólnych może się rozliczać każdy (przy ryczałtach należy spełniać określone warunki), a podstawową zaletą jest tu możliwość naliczania kosztów, które zmniejszają nasze przychody i w konsekwencji opłacany podatek. Wiąże się z tym jednak więcej obowiązków ewidencyjnych.

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na zasady ogólne, musi prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe. Za pomocą księgi przychodów i rozchodów mogą rozliczać się osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, a także spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie. Jeżeli jednak ich przychody przekroczą określony limit, muszą założyć księgi rachunkowe. Limit ten wynosi 800 000 euro, a przelicza się go na walutę polską po średnim kursie Narodowego Banku Polskiego obowiązującym 30 września roku poprzedzającego rok obrotowy (w 2005 r. obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych obejmuje podatników, których obroty przekroczyły w 2004 r. kwotę 3 506 560 zł).

Prowadzić księgi rachunkowe mogą także podatnicy, którzy mają niższe przychody. Jest to jednak ewidencja znacznie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3499

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament