Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak podzielić za małą kasę

04 kwietnia 2005 | Ekonomia | AB
źródło: Nieznane

Ministerstwo Infrastruktury szuka dodatkowych środków na modernizację kolei Jak podzielić za małą kasę Część pieniędzy z opłaty paliwowej, przeznaczanej dotychczas tylko na budowę i remonty dróg, ma być teraz wydawana na inwestycje kolejowe. Trwają spory o podział tego funduszu.

Ministerstwo Infrastruktury chce przeznaczyć na inwestycje kolejowe jedną piątą opłaty paliwowej, czyli około 200 mln zł rocznie. Opłata została wprowadzona w 2003 roku w wyniku nowelizacji ustawy o autostradach płatnych, żeby zdobyć dodatkowe pieniądze, niepochodzące z budżetu, na budowę dróg. Warto wspomnieć, w jakiej atmosferze była uchwalana ustawa wprowadzająca opłatę paliwową. Ówczesny minister infrastruktury Marek Pol postulował stworzenie nowego źródła finansowania inwestycji drogowych, gdyż dostępne pieniądze są za małe, żeby zrealizować ambitne plany. Zapewniał przy tym, że nowa opłata będzie przeznaczona wyłącznie na budowę dróg, a nie na inne cele. Pytaliśmy wówczas kierowców, jak oceniają pomysł wprowadzenia nowej opłaty. W ich wypowiedziach dominowały obawy, czy rzeczywiście zostanie ona w całości przeznaczona na drogi, ale dodawali, że poprą taki pomysł, jeżeli ich wątpliwości zostaną rozwiane.

Transport równy i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3499

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament