Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas na chwilę zatrzymany

04 kwietnia 2005 | Dodatek Rzeczpospolitej | EK
źródło: Nieznane

PROF. ROCH SULIMA ANTROPOLOG KULTURY Czas na chwilę zatrzymany Mówi prof. Roch Sulima. Czuwanie pod gmachem Kurii w Krakowie (c) BARTOSZ SIEDLIK Rz: Przez dwa dni, gdy papież umierał, byliśmy świadkami i uczestnikami czegoś niezwykłego w sensie społecznym. Polacy, niezależnie od tego, czy wierzący czy niewierzący, duchowo byli w Watykanie, przy papieżu. Jak to wytłumaczyć?

W tym towarzyszeniu w umieraniu papieża stawaliśmy się w sposób naoczny wspólnotą. Zaczęła nas uwierać nasza osobność, nierzadko z rozmysłem budowana i wyćwiczona, nasze egoizmy. Nagle wyzbywaliśmy się różnego rodzaju przynależności pokoleniowej, grupowej, środowiskowej i politycznej. Chcieliśmy się uwolnić ze skorupy, w której chronimy się na co dzień przed dolegliwościami błahych, codziennych spraw. Jest to wielkie zbiorowe doświadczenie sytuacji granicznej. Ludzie różnych opcji, różnych środowisk, w różnym wieku stawali się jedną generacją. Cierpiący papież stał się dla nas każdym drugim człowiekiem, któremu winniśmy słowo, a obecność przy nim jest moralnym zobowiązaniem.

Co jeszcze Jan Paweł II chciał nam powiedzieć swoim długim odchodzeniem?

Przez te ostatnie tygodnie Jan Paweł II przywrócił głęboki sens słowu umieranie. Jest ono przecież nieuniknioną formą życia, tymczasem kultura współczesna zepchnęła je na margines, uczyniła czymś wstydliwym, a z samej śmierci uczyniła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3499

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament