Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Staranne i dokładne zapisy

04 kwietnia 2005 | Vademecum Rzeczpospolitej | PW

Staranne i dokładne zapisy Jak dokonywać zapisów w księdze? Zgodnie z zasadami określonymi przez rozporządzenie MF. Czyli starannie, czytelnie i trwale, w języku polskim i w walucie polskiej. I kompleksowo - podatnicy mają bowiem tendencję do upraszczania prowadzonych ewidencji i pomijania rubryk, które nie mają wpływu na ostateczne rozliczenie.

To ryzykowne - pracownicy urzędów skarbowych często bardzo formalnie podchodzą do sprawy i niepełne zapisy mogą stać się przyczyną konfliktu. Dlatego warto zadać sobie więcej trudu i szczegółowo wypełniać poszczególne części księgi.

Oczywiście prędzej czy później zdarzy się jakiś błąd. Jak go poprawić? Skreślamy poprzedni zapis (ale musi być nadal czytelny) i wpisujemy nową treść. Poprawka musi być podpisana i opatrzona datą. Błędnych zapisów nie można więc zamazywać korektorem czy pisakiem. Jeżeli wprowadzamy nowy dokument, korekta powinna być dokonana ze znakiem minus (-) lub kolorem czerwonym.

Najważniejsze to pamiętać - księga musi być rzetelna i niewadliwa.

KSIĘGA MUSI BYĆ RZETELNA....

Księga jest rzetelna, gdy zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty. Jeżeli nie odzwierciedlają (np. nie są wpisane przychody ze sprzedaży albo są zaniżone), organy podatkowe uznają, że nie może ona stanowić dowodu w postępowaniu podatkowym. Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 marca 2002 r. (sygn. SA/Rz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3499

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament