Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łupieżcy ze Skandynawii

05 maja 2007 | Bitwy świata
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Łupieżcy ze Skandynawii Na przełomie VIII i IX w. w Europie północnej wzmożoną aktywność przejawiał lud zwany Normanami. Byli to północni Germanowie, zamieszkujący Skandynawię, Półwysep Jutlandzki i wyspy duńskie, przodkowie dzisiejszych Duńczyków, Norwegów i Szwedów. Znakomici żeglarze normańscy, zwani wikingami, stali się postrachem całej Europy. Ich wyprawy początkowo miały charakter rabunkowy i handlowy. W IX i X w. przekształciły się w ruchy migracyjne - celem stało się zdobycie nowych ziem.

W wyprawach Normanów brało udział od kilku do kilkuset niewielkich (ok. 35 m długości), ale zwinnych łodzi napędzanych10 - 16 parami wioseł i wyposażonych w kwadratowy żagiel. Mogły one pomieścić 40 - 60 ludzi oraz broń i zapasy. Łodzie te nie nadawały się do żeglugi pełnomorskiej, toteż Normanowie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4147

Spis treści
Zamów abonament