Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Amerykę i Francję czeka ożywienie stosunków

05 maja 2007 | Plus Minus

Amerykę i Francję czeka ożywienie stosunków Amerykańska inwazja na Irak w 2003 roku sprawiła, że stosunki francusko-amerykańskie znalazły się w kryzysie. Administracja Busha uznała taktykę dyplomatyczną Francuzów na forum ONZ za zdradę, a prezydent Francji Jacques Chirac utwierdził się w nieufności do jednego supermocarstwa i w przekonaniu, że świat powinien być wielobiegunowy. Dziś, tuż przed rozstrzygnięciem wyborów prezydenckich, wyniki sondaży wskazują, że trzy czwarte Francuzów wolałoby, aby ich kraj zachował dystans wobec USA.

Jakkolwiek historia sojuszy obu krajów sięga rewolucji amerykańskiej i obejmuje dwie wojny światowe, Francja miała zawsze dość dwuznaczny stosunek do USA. Wojna iracka nie była wcale pierwszą sytuacją, kiedy kontrowersje w kwestiach bezpieczeństwa zaszkodziły wizerunkowi Ameryki w oczach Francuzów. Podobne reakcje nastąpiły w roku 1956 po kryzysie sueskim, w czasie wojny wietnamskiej na przełomie lat 60. i 70. oraz po rozmieszczeniu pocisków średniego zasięgu w Europie na początku lat 80.

Na dodatek we francuskiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4147

Spis treści
Zamów abonament