Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas na tych, którzy werbowali

05 maja 2007 | Kraj | NP MA
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

DEUBEKIZACJA Czas na tych, którzy werbowali Jeśli były esbek nie zrezygnuje z funkcji publicznej, grozić mu będzie grzywna, a nawet rok więzienia - proponuje PiS

Dziś każdy z kilkudziesięciu generałów SB i MO dostaje około 7,5 tys. złotych brutto emerytury - wynika z danych MSWiA. -To średnia, bo wiadomo, że świadczenia esbeków były o 20 - 30 proc. wyższe niż milicjantów -mówi senator PiS Zbigniew Romaszewski.

Ustawa może dotyczyć 50 tys. osób. Po opublikowaniu listy funkcjonariuszy PRL-owskich służb wszyscy, którzy się na niej znajdą, a sprawują funkcje publiczne (w rozumieniu ustawy o IPN), muszą z nich zrezygnować. Jeśli tego nie zrobią, grozi im grzywna, a nawet rok więzienia. Wyjątkiem są np. sędziowie, dziennikarze, posłowie. Przy premierze powstanie specjalna pięcioosobowa komisja (dwóch historyków zaproponowanych przez prezesa IPN oraz trzech prokuratorów i sędziów z listy ministra sprawiedliwości), do której będą się mogli odwoływać umieszczeni na liście. - Jeśli przedstawią dowody, np. oświadczenia działaczy podziemia, że współpracowali z opozycją w PRL, to ustawa ich nie obejmie - tłumaczył szef Klubu PiS Marek Kuchciński.

Funkcjonariusze SB, którzy trafili do policji czy UOP po 1989 roku, też będą mieli obniżone emerytury, ale tylko za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4147

Spis treści
Zamów abonament