Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbankrutowany diler Saaba

05 maja 2007 | Rzecz o Książkach
źródło: Nieznane

KRZYSZTOF ANDRZEJCZAK Niech pana Bóg błogosławi‚ panie Vonnegut Zbankrutowany diler Saaba Niech pana Bóg błogosławi‚ panie Vonnegut - tymi słowami zaczynają się‚ lub kończą‚ liczne wypowiedzi umieszczone przez czytelników na otwartej po śmierci pisarza internetowej stronie "New York Timesa".

Wielu piszących przyznaje‚ że ma uczucie utraty kogoś bliskiego. Ktoś się zwierza‚ że wymyślona w"Kociej kołysce" religia jest jedyną, jaką mógłby przyjąć, a ktoś powiada, że była to pierwsza książka‚ która go prześladowała. Dla innych odkrywczymi powieściami były "Rzeźnia numer pięć"‚ "Śniadanie mistrzów" lub "Sinobrody". Jeden z autorów dobrze określa to‚ co proza Vonneguta wniosła w latach powojennych do literatury amerykańskiej: "Wychowano mnie na Hemingwayu‚ więc wierzyłem, że człowiek jest bohaterski i przerasta własne braki. Potem przeczytałem "Rzeźnię numer pięć" i w postaci Billy Pilgrima odkryłem bohatera podobnego do nas wszystkich. I wtedy wszystko się zmieniło".

Amerykanie kochają Kurta Vonneguta (1922 - 2007), choć mówił im, m.in. w "Śniadaniu mistrzów"‚ że są chciwi‚ agresywni‚ rasistowscy‚ zakłamani. Kochają go‚ tak jak rzesze czytelników w innych krajach‚ bo z młodzieńczym entuzjazmem i dziecinnym humorem powtarza‚ że świat, w którym żyjemy, jest niedorzeczny‚ a rasa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4147

Spis treści
Zamów abonament