Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fokstrot z żoną Moczara

05 maja 2007 | Rzecz o Książkach | TZ
źródło: Nieznane

· ROZMOWA Z ANDRZEJEM BRAUNEM Fokstrot z żoną Moczara

Tomasz Z. Zapert? W swojej najnowszej książce - "Cyrograf" - podejmuje pan próbę rozrachunku z własną młodością. I choć to powieść, wątki autobiograficzne są w niej bardzo widoczne.

Andrzej Braun ? W zasadzie opowiadam o Łodzi z pierwszych trzech lat po zakończeniu II wojny światowej, a zwłaszcza o młodzieży akademickiej poszukującej wtedy swojej drogi życiowej. To był bardzo ciekawy czas, zarazem mało znany, mało opisany i być może dlatego postrzegany przeważnie w czarno-białym wymiarze. A przecież funkcjonował wówczas jeszcze ideologiczny pluralizm. Działały liczne organizacje młodzieżowe i rozmaite partie. Wydawano periodyki prezentujące odmienne światopoglądy. Miałem jeszcze złudzenia, że będę żył w demokratycznym państwie, tym bardziej że wmyśl postanowień jałtańskich przygotowywano w Polsce wolne wybory.

Bohater "Cyrografu", Marek - jak się domyślam alter ego autora - głosował na PSL...

-... i w styczniu 1947 roku został mocno zaskoczony rezultatem wyborów. Przyznaję, że fałszerstwo nie mieściło mi się w głowie. Niemniej wyniki wyborów uznano za obowiązujące. Dawni sojusznicy nie protestowali. Wprawdzie z historii wiedziałem, że nic nie jest wieczne, lecz byłem przekonany, że życie ludzkie trwa zbyt krótko, by czekać na zmiany i ich doczekać. Tym bardziej że kilka miesięcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4147

Spis treści
Zamów abonament