Fokstrot z żoną Moczara
Andrzej Braun ? W zasadzie opowiadam o Łodzi z pierwszych trzech lat po zakończeniu II wojny światowej, a zwłaszcza o młodzieży akademickiej poszukującej wtedy swojej drogi życiowej. To był bardzo ciekawy czas, zarazem mało znany, mało opisany i być może dlatego postrzegany przeważnie w czarno-białym wymiarze. A przecież funkcjonował wówczas jeszcze ideologiczny pluralizm. Działały liczne organizacje młodzieżowe i rozmaite partie. Wydawano periodyki prezentujące odmienne światopoglądy. Miałem jeszcze złudzenia, że będę żył w demokratycznym państwie, tym bardziej że wmyśl postanowień jałtańskich przygotowywano w Polsce wolne wybory.
Bohater "Cyrografu", Marek - jak się domyślam alter ego autora - głosował na PSL...-... i w styczniu 1947 roku został mocno zaskoczony rezultatem wyborów. Przyznaję, że fałszerstwo nie mieściło mi się w głowie. Niemniej wyniki wyborów uznano za obowiązujące. Dawni sojusznicy nie protestowali. Wprawdzie z historii wiedziałem, że nic nie jest wieczne, lecz byłem przekonany, że życie ludzkie trwa zbyt krótko, by czekać na zmiany i ich doczekać. Tym bardziej że kilka miesięcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta