Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakaz Parady Równości naruszył europejską konwencję praw człowieka

05 maja 2007 | Prawo | MA
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Zakaz Parady Równości naruszył europejską konwencję praw człowieka Domniemanie legalności stanowi istotny aspekt skutecznego i niezakłóconego korzystania z wolności zgromadzania się i wypowiedzi. Brak oficjalnej zgody na odbycie zgromadzenia może mieć zniechęcający wpływ na ich uczestników. Według strasburskiego Trybunału mógł też zniechęcać innych do udziału, gdyż władze nie zapewniają wówczas oficjalnej ochrony przed możliwymi wrogimi działaniami kontrdemonstrantów - pisze adwokat, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Grupa osób oraz stowarzyszenie Fundacja Równości zwrócili się do władz Warszawy o zgodę na przemarsz ulicami miasta oraz rozmaite wiece mające uwrażliwić opinię publiczną na problem dyskryminacji kobiet i różnych grup mniejszości, w tym homoseksualistów. Władze, powołując się na przepisy o ruchu drogowym oraz ryzyko gwałtownych starć z innymi demonstrantami, odmówiły. Rzeczywisty powód odmowy był według skarżących tę decyzję do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka inny. Wskazywał go wywiad udzielony przez prezydenta Warszawy jednej z polskich gazet na krótko przed datą planowanych demonstracji. Miała nim być homofobia panująca we władzach miejskich.

Parady nie odwołano

Mimo braku zgody parada nie została odwołana. Odbyły się też demonstracje i zgromadzenia zwołane przez różne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4147

Spis treści
Zamów abonament