Niezbędna jest odrębna ustawa o restytucji dóbr kultury
Poprzedni tekst ("Dobra kultury w ogniu prywatyzacji", "Rz" z 4 V) kończył się stwierdzeniem, że ustawa o rekompensatach za przejęte przez państwo nieruchomości nie rozwiąże problemu reprywatyzacji dóbr kultury. Niezbędny jest odrębny akt prawny, który powinien zapewnić odpowiednie wyważenie interesu prywatnego i publicznego. Ten drugi ma prawo być uwzględniony w większym stopniu niż przy składnikach mienia innego rodzaju, co wynika z fundamentalnej różnicy między społecznym przeznaczeniem dóbr kultury i innego reprywatyzowanego mienia. Podstawowa funkcja dóbr kultury nie jest bowiem funkcją gospodarczą - polega na zaspokojeniu potrzeb w zakresie tworzenia i podtrzymywania tradycji i tożsamości kulturowej w wymiarze indywidualnym, rodzinnym i zbiorowym.
Państwo przyjmuje na siebie obowiązek równego dostępu do tych dóbr, przejawiający się choćby w kreowaniu systemu edukacyjnego czy wspomaganiu rozwoju kultury. Jest więc oczywiste, że zasoby dóbr...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta