Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bitwa o Anglię

05 maja 2007 | Bitwy świata | NR
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Bitwa o Anglię Pojawienie się wojsk Wilhelma zaskoczyło Harolda, ale nie wytrąciło go z równowagi. Znając zalety normandzkiego rycerstwa i wiedząc, że jego własna armia jest zmęczona, gorzej uzbrojona i słabsza, postanowił stoczyć bitwę obronną.

O świcie 14 października przesunął swe wojska do przodu. Przetrzebioną drużynę i fyrd (razem 7 - 9 tys. ludzi) rozstawił na południowym stoku wzgórza Senlac. Była to znakomita pozycja obronna, zmuszająca wroga do atakowania pod górę. Anglosasi stanęli w ciasnym szyku złożonym z kilku szeregów zbrojnych, przypominającym mur z ludzi i żelaza, osłonięci tarczami chroniącymi przed strzałami normandzkich łuczników.

Środek linii anglosaskiej na szczycie wzniesienia sformowali zaprawieni w boju wojowie z drużyny i możniejsi tenowie, skupieni wokół króla i jego braci, Gyrtha i Leofwina. Pospolite ruszenie zajęło pozycje wzdłuż grzbietu, tworząc skrzydła szyku. Nad głową króla i jego świty powiewała chorągiew Wesseksu ze złotym smokiem oraz osobisty proporzec Harolda przedstawiający walczącego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4147

Spis treści
Zamów abonament