Czy potrącać podatek od rekompensaty za przerwane wakacje
Pracodawca, który odwołuje pracownika z urlopu, powinien zwrócić mu za hotel i przejazd. Urzędy uważają, że ta rekompensata jest nieopodatkowana, chociaż z przepisów to wyraźnie nie wynika
O obowiązku wyrównania strat spowodowanych niespodziewanym przerwaniem wypoczynku mówi kodeks pracy. Z art. 167 wynika, że pracownik musi wrócić na stanowisko, jeśli firma nieoczekiwanie nie może sobie bez niego poradzić. Pracodawca może bowiem odwołać pracownika z urlopu, ale tylko wtedy, gdy jego obecność w zakładzie jest niezbędna, bo zaistniały okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.
Przykład Pan Kowalski jest głównym księgowym w spółce z o.o. Na początku czerwca wyjechał w góry na dwutygodniowy urlop. Jednak nieoczekiwanie do spółki zawitali kontrolerzy z urzędu skarbowego. Nieznający się na podatkach prezes natychmiast wezwał pana Kowalskiego do pracy.
Zwrot tylko za pensjonat
Ściągnięty z wakacji pracownik oprócz poczucia krzywdy traci też finansowo. Z reguły ma bowiem opłacony z góry pobyt i trudno mu odzyskać zainwestowane w wypoczynek pieniądze. Dlatego też przełożony musi mu zwrócić koszty poniesione w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu. Może to być opłata za rezerwację hotelu czy też koszty podróży powrotnej. Pracodawca nie musi natomiast zwracać kosztów, które nie wiążą się "bezpośrednio" z odwołaniemz urlopu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta