Kiedy grunt i budynek można sprzedać bez VAT i podatku dochodowego
Sprzedaż lokalu mieszkalnego jest zwolniona z VAT pod warunkiem, że chodzi o lokal, który był wcześniej zasiedlony. Podstawą zwolnienia jest art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Przewiduje on zwolnienie dla dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być pierwszy raz zasiedlone.
Z przepisu tego wynika jednocześnie, że zwolnienie to nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Nie przesądza to jednak, moim zdaniem, o konieczności opodatkowania lokalu użytkowego. Ta sprzedaż może bowiem korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, zwalniającego z podatku dostawę towarów używanych, w tym używanych budynków i budowli i ich części. Jeśli zatem od końca roku, w którym zakończono budowę budynku, minęło 5 lat, a firma czytelnika nie odliczała VAT przy jego zakupie i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta