OFE: różni klienci, różne strategie inwestowania
OFE: różni klienci, różne strategie inwestowania
Jesteśmy świadkami toczącej się gorącej dyskusji, jak ma wyglądać wypłata świadczeń pochodzących ze środków zgromadzonych w II filarze, czyli otwartych funduszach emerytalnych. Pojawiające się propozycje rozwiązania tej kwestii budziły wiele emocji i kontrowersji. Do rozstrzygnięcia pozostają jednak także inne kwestie związane z funkcjonowaniem OFE. Jedna z ważniejszych dotyczy tworzenia funduszy zróżnicowanych ze względu na wiek oszczędzających.
Ustawodawca, tworząc ustawę o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zapisał, że towarzystwa emerytalne mogą zarządzać jednym funduszem emerytalnym. Od stycznia 2005 r. ich liczba miała wzrosnąć do dwóch – A i B. Drugi (B) miał być przeznaczony dla osób, które ukończą 50 lat. Różnica między nimi to zakres dopuszczalnych inwestycji. Fundusz B miał inwestować bardziej bezpiecznie, tak by chronić zgromadzony przez oszczędzającego kapitał.
Jego wprowadzenie wymagało szczegółowych zapisów w prawie, które nie pojawiły się przed 2005 r., i w sierpniu tego właśnie roku uchylono te ogólne, które w ustawie już były. W uzasadnieniu nowelizacji ustawy napisano wówczas, że fundusz B zostanie ponownie wprowadzony po uregulowaniu kwestii wypłat środków pochodzących z II filaru. Ostateczne decyzje w tej sprawie właśnie zapadają.
Fundusz A, fundusz B
Redakcja "Rz",...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta