Służbowy "Raport z Monachium"
W drugiej połowie lat 60. Andrzej Brycht był u szczytu powodzenia. Krajowa krytyka bardzo przychylnie przyjęła wydany w 1966 r. "Dancing w kwaterze Hitlera" i inne jego opowiadania, z których większość nawiązywała do czasów wojny i niemieckich zbrodni.
Z jednej strony doceniano autentyczny talent młodego autora (urodzonego w 1935 r.). Z drugiej strony jego utwory doskonale wpisywały się w polityczny i ideowy klimat epoki wyznaczony przez antyniemiecki ton propagandy - związany m.in. z atakami na episkopat po jego liście do biskupów niemieckich -i przypominanie wojennej martyrologii Polaków. Część środowiska literackiego uważała Brychta za bliskiego "partyzantom", frakcji skupionej wokół ministra spraw wewnętrznych Mieczysława Moczara. Był też związany z PAX Bolesława Piaseckiego, który wydawał jego prozę. Przez kilka lat był główną literacką twarzą PRL późnego Gomułki, jego książki osiągały niebotyczne nakłady ("Dancing" miał siedem wydań w ciągu czterech lat). Nieustannie występował w telewizji, uczestniczył w niezliczonych spotkaniach z czytelnikami w całej Polsce, na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta