Nawróceni pisarze
Evelyn Waugh – członek dekadenckiego Klubu Hipokrytów, założonego przez grupę studentów Oksfordu we wczesnych latach 20. ubiegłego wieku – po swym nawróceniu na katolicyzm rzymski, tak opisuje to wydarzenie: "Nawrócenie jest podobne do przejścia przez kominek zza Drugiej Strony Lustra, gdzie wszystko było absurdem lub karykaturą, w świat realny, stworzony przez Boga. Jest początkiem odkrywania jego bezkresnych bogactw".
Wezwanie św. Marka (Mk 1,15) "nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" – nieustannie powtarzane przez Jana Pawła II, a z drugiej strony, jakby na przekór tym słowom – coraz wyraźniej widoczna dziś w świecie eliminacja sacrum z dyskursu publicznego, niech będą okazją do przypomnienia mało znanego w Polsce fenomenu "masowego" przechodzenia najwybitniejszych pisarzy angielskich ubiegłego stulecia na katolicyzm.
Konwersje te (Evelyn Waugh, Edith Sitwell, T. S. Eliot, John Knox, Graham Greene, C. S. Lewis, by wymienić tylko paru) naznaczyły tę literaturę o wiele większym bogactwem, niż to się zdaje tym, którzy kojarzą ją przede wszystkim z "dekadentyzmem" Oscara Wilde'a i jego naśladowców, z "socjalistycznym reformizmem" Bernarda Shawa i H. G. Wellsa czy ze świeżej daty przykładami wrogości wobec wiary nie tylko w literaturze angielskiej.
Sekularyzacja duchowa ma w Wielkiej Brytanii głębokie i rozgałęzione...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta