Arsenał minionych wieków
Potrzeba wdrożenia do produkcji seryjnej przepisowej broni, przede wszystkim palnej, była katalizatorem powstania licznych nowoczesnych manufaktur zbrojeniowych, pozostających w pod zarządem władzy królewskiej. Powstały one we Francji - Maubeuge, Charleville, Saint Etienne; Austrii - Suhl; Rosji - Tuła, Siestrojeck, Iżewsk; Prusach - Poczdam i Spandau. Te ostatnie założone zostały z inicjatywy Fryderyka I w 1721 roku; sprowadzono kilkuset rusznikarzy z wielu ośrodków produkujących broń. W Poczdamie wytwarzano całą broń oraz montowano ją z podzespołów dostarczonych drogą wodną barkami z sąsiedniego Spandau, gdzie odkuwano lufy, stemple, bagnety, zamki.W okresie wojny siedmioletniej wytwórnia produkowała 20 tysięcy karabinów rocznie.
Rewolucyjny karabin skałkowyDzięki manufakturom już w pierwszej połowie XVIII wieku udało się wyposażyć żołnierzy wielu armii w jednolite, przepisowe uzbrojenie. Pierwszym regulaminowym karabinem skałkowym był francuski wzór 1717, o którym można powiedzieć, iż stał się konstrukcją bazową dla innych producentów. W 1720 roku w jednakową broń piechoty wyposażyli swoich żołnierzy Prusacy, w 1722 Austriacy, a być może już w 1715 roku zaczęto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta