Początkujący przedsiębiorca płaci mniej
Rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej, trzeba zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Za siebie trzeba opłacać składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Składki do ZUS płaci się niezależnie od tego, czy w danym miesiącu biznes przynosi dochód, czy stratę. Brak przychodów nie zwalnia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Ten, kto rozpoczyna działalność, może jednak skorzystać z ulgi i opłacania składek od preferencyjnej podstawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy mogą na to liczyć.
rozliczenia z ZUSRozpoczynamy nowy cykl artykułów, tym razem poświęconych ubezpieczeniom społecznym. W nich przedstawimy co tydzień zasady opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Startujemy z początkującymi biznesmenami. Nie zapomnimy jednak o menedżerach, wykonawcach umów o dzieło czy zleceń oraz o współpracownikach i członkach ich rodzin, a także o osobach zasiadających we władzach spółek. Zachęcamy czytelników do przysyłania pytań dotyczących zasad opłacania składek do ZUS. Obiecujemy, że na nie odpowiemy. Już dziś przedstawiamy wskazówki eksperta przy najczęściej występujących wątpliwościach związanych z zakładaniem własnej działalności i zasadami opłacania od niej składek do ZUS.
Przez 24 miesiące kalendarzowe od startu własnego biznesu początkujący przedsiębiorcy mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej przez siebie kwoty, nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Do końca 2007 r. podstawa ta wynosi 280,80 zł. Z preferencyjnych zasad korzystają osoby, które:∑ w ostatnich 60 miesiącach kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności nie prowadziły innej pozarolniczej działalności,∑ nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta