Dobrowolna korekta nie chroni przed karą
Przedsiębiorcy często ulegają sugestii urzędników skarbowych – korygują deklaracje i płacą podatek. Myślą, że unikną kary. Tymczasem wpadają w pułapkę i dostają grzywnę za błąd w dokumentach
Zgodnie z przepisami k.k.s. osoba, która skorygowała swoją deklarację podatkową i wyrównała zaniżone zobowiązanie, nie podlega już karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.Rozwiązanie to miało na celu uwolnienie od odpowiedzialności tych, którzy dobrowolnie przyznali się do błędu i zaniechali sporu z organami skarbowymi.
Problemy z rachunkowością
Okazuje się jednak, że wbrew temu zamysłowi korekta wcale nie chroni przed odpowiedzialnością karną. Złożenie jej wyklucza bowiem odpowiedzialność tylko i wyłącznie za przestępstwa i wykroczenia skarbowe zagrożone karą z k.k.s. Tymczasem wiele czynów związanych z rozliczaniem podatków jest karanych na podstawie innych przepisów. Przykładem, który ma tu zastosowanie najczęściej, jest ustawa o rachunkowości.
To właśnie ona stała się przyczyną kłopotów mazurskiego przedsiębiorcy sprzedającego meble, który kupował od innej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta