Coraz więcej alimenciarzy bez prawa jazdy
Już ponad siedem tysięcy osób uchylających się od płacenia alimentów straciło prawo jazdy. Ta krytykowana nie tak dawno sankcja jest coraz częściej stosowana i przynosi efekty
O ile w 2005 r. miesięcznie przeciętnie składano 71 wniosków o zatrzymanie prawa jazdy, o tyle w zeszłym roku już 600. W sumie w 2006 r. było ich 7010. Okazuje się, że to na początku kontrowersyjne narzędzie jest stosowane coraz częściej.
Nie trzeba zaś przypominać, jak wielkim problemem społecznym jest niepłacenie alimentów. Szacuje się, że z tego obowiązku nie wywiązuje się 300 tys. alimenciarzy – co drugi zobowiązany, a należnych pieniędzy nie otrzymuje ok. 540 tys. uprawnionych – najczęściej dzieci.
Skoordynowana egzekucja
Zaostrzone regulacje wobec dłużników alimentacyjnych weszły w życie 1 czerwca 2005 r., ale stosowane są de facto dopiero od 1 września 2005 r. Chodzi o ustawę z 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (DzU nr 86, poz. 732). Dotyczą one wszystkich dłużników, wobec których egzekucja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta