Gminy korygują faktury, podatnicy – odliczony VAT
Gdy stało się jasne, że opłaty roczne z tytułu starych umów wieczystego użytkowania nie są opodatkowane VAT, gminy wysyłają korekty źle wystawionych faktur. Przedsiębiorcy użytkownicy mają jednak wątpliwości, czy przy tej okazji gminy nie próbują zarobić ich kosztem
Chodzi o umowy o oddanie gruntu w wieczyste użytkowanie, zawarte przed 1 maja 2004 r. Przed tą datą tego typu umowy nie były objęte VAT. Problem powstał wraz z przystąpieniem Polski do UE, kiedy to wieczyste użytkowanie zostało objęte podatkiem. Nie było jednak pewności, czy zostało opodatkowane jako dostawa, czy jako usługa.
Ministerstwo Finansów i podległe mu organy podatkowe twierdziły, że użytkowanie wieczyste jest usługą. To miało oznaczać, że opłaty roczne od gruntów oddanych w wieczyste użytkowanie przed 1 maja 2004 r. zostały również objęte VAT. Kto jednak miałby ponieść koszty tego podatku – gminy czy użytkownicy? Praktyka była tu różna. Niektóre gminy zaczęły doliczać VAT do rocznej opłaty, przerzucając tym samym ciężar opodatkowania na użytkowników. Z kolei inne gminy wzięły na siebie ciężar VAT, obniżając tym samym własne wpływy z wieczystego użytkowania.
Przełomowa okazała się dopiero uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 stycznia 2007 r. (I FPS 1/06). Sąd stwierdził w niej, że użytkowanie wieczyste nie jest usługą, tylko dostawą. A to oznacza, że jeśli zostało ustanowione przed 1 maja 2004 r., to opłaty roczne od tych umów nie są objęte VAT.
Na tej podstawie Ministerstwo Finansów przyznało, że VAT płacić nie trzeba (stanowisko ministra finansów skierowane do dyrektorów izb i urzędów skarbowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta