Do dewelopera – tylko z notariuszem
Przy zakupie mieszkania od dewelopera powinniśmy podpisać dwie umowy notarialne – nie tylko ostateczną, ale także przedwstępną
Po pierwsze – nie ma obowiązku zawierania przedwstępnej umowy z deweloperem w formie aktu notarialnego. Wiele osób od tego odstępuje, bo to i fatyga, i dodatkowe koszty. Wtedy jednak deweloper może w każdej chwili wycofać się z umowy, zwracając nam wpłacone pieniądze. A następnie zawrzeć umowę z innym nabywcą, który zaoferuje więcej. Takie wypadki zdarzały się na polskim rynku.
Wymagana forma aktu
Do przeniesienia własności nieruchomości polskie prawo wymaga formy aktu. Jeśli więc zawrzemy umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego, wtedy możemy dochodzić w sądzie dojścia transakcji do skutku, czyli przeniesienia własności mieszkania na nas, nawet jeśli deweloper zmieni zdanie.
Zawarcie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego może, ale nie musi, się wiązać z dodatkowymi kosztami, gdyż część notariuszy stosuje zniżki, jeżeli obie umowy (zarówno przedwstępną, jak i ostateczną) zawrzemy, korzystając z usług jego kancelarii....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta