Fiskus błędnie interpretuje przepisy o różnicach kursowych
Zmiana przepisów ustaw o podatkach dochodowych dotycząca różnic kursowych miała definitywnie rozwiązać problemy związane z ich rozliczaniem. Tak się jednak nie stało
Przepisy dotyczące rozliczania różnic kursowych były przy-czyną konfliktów podatników z organami skarbowymi oraz przedmiotem rozstrzygnięć sądów administracyjnych. Ich zmiana od 1 stycznia 2007 r. miała raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości. Wbrew tym oczekiwaniom pojawiły się jednak kontrowersje dotyczące rozumienia zawartego w ustawie sformułowania „faktycznie zastosowany kurs waluty”. Można spotkać się z dwoma przeciwstawnymi poglądami.
Stanowisko organów podatkowych
Organy podatkowe oraz Krajowa Informacja Podatkowa uznały, że w zakresie kursów walut stosowanych do rozliczeń podatkowych nic się nie zmieniło. Ponieważ ustawa podatkowa nie definiuje pojęcia faktycznie zastosowanego kursu walut, do interpretacji gramatycznej przepisu przyjmują znaczenie słów zaczerpnięte ze słownika języka polskiego (np. interpretacja Urzędu Skarbowego w Suwałkach z 14 maja 2007 r., US.III-415/5/19/07).
Zdaniem organów podatkowych dla obliczenia różnic kursowych, powstających np. przy wpływie przychodu należnego (wyrażonego w walutach obcych) na rachunek walutowy firmy, powinien być przyjęty faktycznie zastosowany kurs...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta