Jak się pozbyć uciążliwego najemcy
Zanim wpuścisz lokatora pod dach swojego domu czy lokalu, spisz umowę, w której szczegółowo zostaną określone obowiązki i prawa obu stron. Jeśli najemca będzie zalegał z płatnościami czy niszczył mieszkanie, możesz umowę zerwać. Właściciel lokalu może z kolei podnosić czynsz tylko z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem
Przed podpisaniem umowy najmu lokum warto zapoznać się z przepisami kodeksu cywilnego i ustawy o ochronie praw lokatorów. Te dwa akty prawne dość szczegółowo regulują prawa i obowiązki obu stron.
– Kilka miesięcy temu kupiłam mieszkanie i zaczęłam je wynajmować. Jednak pierwszy lokator już po kilku dniach sprowadził dwie kolejne osoby, które zaczęły tam mieszkać.
Ponadto sąsiedzi zaczęli się skarżyć na ich głośne zachowanie. A gdy zwróciłam im uwagę, cała trójka wyprowadziła się znienacka, a ja muszę szukać kolejnych najemców. Co zrobić, gdy sytuacja się powtórzy? – pyta czytelniczka „Rz”.
Takich przypadków jest wiele – nieuczciwych najemców bowiem nie brak. Działa to jednak i w drugą stronę. Nie brak chciwych właścicieli mieszkań, szukających okazji, by obarczyć najemcę np. wysokimi kosztami napraw szkód, których on nie wyrządził. Zanim więc zdecydujemy się wynająć mieszkanie – przygotujmy się odpowiednio do podpisania umowy, tak aby chronić swoje prawa.
Kaucja czy weksel
Warto sięgnąć do ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta