Menedżer jest podatnikiem, gdy odpowiada za szkody u klientów
Usługi zarządzania są z reguły nieopodatkowane VAT. Inaczej będzie, gdy menedżer ponosi odpowiedzialność za swoje działania wobec kontrahentów spółki
Ogólna zasada jest taka: podatnikiem VAT jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Dotyczy to nie tylko zarejestrowanych przedsiębiorców. Działalność gospodarcza – w świetle ustawy o VAT – to wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców. Podatnikiem VAT można być także wtedy, gdy „czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy”.
Niektóre usługi są jednak z tej działalności wyłączone. Nie będzie podatnikiem VAT osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Nie powinny być także osoby, które uzyskują przychody wymienione w art. 13 pkt 2 – 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof). Są to m.in. menedżerowie, których wynagrodzenie zaliczane jest do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 9 updof). Nawet wtedy, gdy zarejestrowali własną firmę. Ich przychody rozlicza więc zarządzana spółka (płatnik).
Warunki do spełnienia
Czy zakwalifikowanie przychodów do działalności osobistej wystarczy, aby uznać, że menedżer nie musi płacić VAT? Nie, powinien jeszcze spełnić warunki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta