Nie zawsze uda się odzyskać zapłacony VAT
Podatnicy, którzy zapłacili VAT od transakcji sprzedaży działek, mimo że nie byli do tego zobowiązani, teraz mogą mieć problemy z jego odzyskaniem
Oceniając, czy transakcja sprzedaży działek powinna być opodatkowana, czy nie, zawsze należy brać pod uwagę trzy elementy:
∑ sposób nabycia gruntu,
∑ upływ terminu między jego nabyciem a sprzedażą,
∑ wewnętrzne przekonanie, czy chce się handlować własnymi nieruchomościami, czy nie.
Dziś wiadomo już, że najlepiej, aby od nabycia upłynął dłuższy czas, a sprzedawca nigdy nie miał zamiaru odsprzedawać działek z zyskiem. Jednak w przeszłości panowały tak duże rozbieżności interpretacyjne, że zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy w wielu wypadkach płacili VAT, mimo że nie mieli takiego obowiązku.
Odbiorcy faktur mogą mieć problemy
Szczególnie ciekawa jest sytuacja firm (np. deweloperskich), które w okresie od 1 maja 2004 r. do 1 czerwca 2005 r. kupowały grunty od osób fizycznych. W tym czasie w ustawie o VAT nie było art. 88 ust. 3a pkt 2, który obecnie mówi, że jeżeli ktoś dostał i opłacił fakturę z uwzględnioną kwotą podatku, to może go sobie odliczyć, nawet jeśli VAT nie był należny. Ci, którzy zgadzali się wówczas z koncepcją organów skarbowych, według której od 1 maja 2004 r. więcej niż jednorazowa sprzedaż gruntów powinna być opodatkowana,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta