Ile planów zagospodarowania mają miasta
13 proc. Krakowa i Poznania, prawie 16 proc. Łodzi i niemal 20 proc. Szczecina – takie powierzchnie miast są pokryte planami zagospodarowania przestrzennego. Dużo lepiej wypadają Lublin i Gdańsk, które mają plany odpowiednio dla 44 i 57 proc. powierzchni
Resort infrastruktury zastanawia się tymczasem nad częściowym zastąpieniem planów zagospodarowania prostszymi procedurami.
Minister Olgierd Dziekoński ocenia, że proces budowlany można uprościć poprzez wprowadzenie planów urbanistycznych. Dla terenów nieobjętych jeszcze planami zagospodarowania inwestor mógłby opracować swoisty miniplan, przedstawić gminie i budować po jego zatwierdzeniu. Musiałby być jednak zgodny z urbanistycznymi standardami.
Gdańsk: uchwalili prawie na wszystko
W tym mieście o powierzchni 26 550 ha uchwalonymi i ogłoszonymi planami jest pokryte aż 57 proc. powierzchni, czyli 15 133,5 ha. Jak informują urzędnicy z Gdańska, licząc także plany jeszcze nieogłoszone, odsetek ten wynosi 60,4 proc.
– Liczba planów obowiązujących na terenie Gdańska wynosi 374 (wg stanu na 30.11.2007), oprócz tego sześć planów jest uchwalonych, ale jeszcze nieogłoszonych w dzienniku urzędowym – informuje Karol Polejowski z gdańskiego urzędu. – W trakcie sporządzania jest kolejnych 80 – dodaje.
Urzędnicy podkreślają, że planami (uchwalonymi i w trakcie sporządzania) pokryte jest niemal całe miasto, z wyjątkiem terenów trwale wyłączonych z inwestowania, czyli lasów, wód czy rolniczych powierzchni produkcyjnych.
– Do obszarów wymagających sporządzenia planu miejscowego zalicza się m.in. tereny wymagające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta