Gdy są wątpliwości, trzeba wyłączać sędziego
Odsunięcie od danej sprawy sędziego, a nawet całego składu, służy wiarygodności wymiaru sprawiedliwości i w niektórych okolicznościach jest niezbędne. Zbyt często stosowane może jednak sparaliżować wiele procesów
Rozważni adwokaci wnoszą o nie zupełnie wyjątkowo. Dlaczego? Sędziowie zbyt osobiście podchodzą do takich wniosków, pełnomocnicy zaś nie chcą narażać swych klientów, a czasem także siebie, na nieprzychylność sądu.
Wpływowi świadkowie w Warszawie
Także sąd może wystąpić o przeniesienie procesu do innego, równorzędnego sądu. Postąpił tak Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w procesie posła LiD, adwokata Jana Widackiego, oskarżonego o nakłanianie świadków do składania fałszywych zeznań (czemu oskarżony zaprzecza). SO motywował, że w sprawie występują świadkowie mający rozległe kontakty w środowisku prawników warszawskich. A to może wywoływać przekonanie opinii publicznej, choćby nawet błędne, że orzeczenie wydane przez sąd w Warszawie nie będzie wolne od pozaprocesowych wpływów.
W zeszłym tygodniu Sąd Najwyższy odmówił uwzględnienia tego wniosku. Zdaniem SN...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta