Tanie akcje mogą być przychodem już w momencie nabycia
Spółka, która przekazuje zatrudnionym osobom akcje po niższej cenie, musi się zastanowić, czy powinna zwiększyć ich przychody i potrącić podatek
Część urzędów uważa bowiem, że różnica między ceną a wartością rynkową akcji to tzw. świadczenie częściowo odpłatne, którego wartość pracodawca musi opodatkować. Inne twierdzą, że przychód trzeba opodatkować dopiero wtedy, gdy pracownik je sprzedaje. Korzystniejsze dla niego jest to drugie rozwiązanie, gdyż zapłaci tylko 19-proc. podatek (od dochodów z kapitałów pieniężnych). Nie musi go doliczać do innych dochodów (np. ze stosunku pracy) i rozlicza w odrębnym zeznaniu (PIT-38).
Jeśli uznamy różnicę w cenie akcji za świadczenie pracownicze, podatek może wynieść 19, 30 albo nawet 40 proc. Musi go potrącić pracodawca. W zeznaniu rocznym przychód z tego tytułu sumujemy z pensją i innymi świadczeniami opodatkowanymi według skali.
Który przepis zastosować
O opodatkowaniu sprzedaży akcji mówi art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT). Zgodnie z nim za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.
Dochodem z kapitałów pieniężnych jest nadwyżka przychodu nad kosztami związanymi z nabyciem tych walorów (art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT).
O przychodach ze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta