Wydatki na naprawę przewożonych towarów nie są wyłączonym z kosztów odszkodowaniem
Firma, która wadliwie wykona usługę, z reguły musi naprawić szkodę. Część odszkodowań i kar nie może być kosztem
Jeśli jednak wydatki nie są wymienione w katalogu wyłączeń i wiążą się z działalnością, możemy je odliczyć od przychodów.
– Spółka świadczy usługi transportowe, przewożąc samochody do wyznaczonych dilerów lub innych miejsc wskazanych przez importera. Co do zasady importer jest zleceniodawcą usługi i na niego wystawiana jest faktura VAT za przewóz. Podczas transportu dochodzi do uszkodzeń samochodów (zbite lusterka, porysowane drzwi, zniszczone wycieraczki, koła, opony, wgniecenia w blacharce itp.). Z reguły naprawia je diler, czasami też sama spółka. Jeśli naprawy wykonuje diler, wystawia faktury na przewoźnika. Czy spółka może zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik DF. Moim zdaniem faktury za naprawy samochodów otrzymywane od dilerów mogą być kosztem podatkowym.
Zgodnie z ogólną zasadą, o której mówi art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami podatkowymi są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1. Jeden z wyjątków to art. 16 ust. 1 pkt 22, który wyklucza z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta