Na dużych działkach chcemy budować rancza
Za 885 mkw. ziemi w Łomiankach trzeba zapłacić 670 tysięcy złotych. Podobne ceny są w innych podwarszawskich miejscowościach. Klienci chętnie kupują duże działki, nierzadko w celach spekulacyjnych. A jeśli chcą stawiać dom, to na działce musi się koniecznie zmieścić wolno stojący budynek
Ziemia jest w cenie. Właściciele nawet małych skrawków o nietypowych kształtach dyktują astronomiczne stawki, co rozgrzewa rynek.
Gruntów nie przybywa
W ofercie agencji Krupa Nieruchomości znajdziemy np. działki budowlane w Jabłonnie, które kosztują 350 – 400 zł za mkw. W Łomiankach to biuro ma ziemie po 600 zł za mkw.
– Ceny gruntów są odbiciem cen mieszkań, a te w ciągu ostatnich dwóch lat znacząco wzrosły – mówi pośrednik Cezary Szubielski, szef żoliborskiego biura Krupa Nieruchomości.
Dodaje, że cena działki jest pochodną możliwego sposobu jej wykorzystania. Na jednych terenach mogą powstawać inwestycje deweloperskie, na innych – wyłącznie indywidualne. Czasem na działce można postawić i blok, i dom jednorodzinny.
– Rachunek zysków, jaki przeprowadzi deweloper, jest wyznacznikiem wartości działki – tłumaczy Cezary Szubielski. – Na terenach zabudowy jednorodzinnej cena w dużej mierze jest wyznacznikiem mody na daną okolicę. Kiedyś modna była Magdalenka, znacznie później Konstancin itd. Pośrednik dodaje, że wartość działki uzależniona jest oczywiście także od dostępności mediów, stanu zaawansowania prac planistycznych dla danego terenu i uwarunkowań planistycznych – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa m.in. minimalną powierzchnię działek budowlanych.– Mamy wobec tego wokół Warszawy tereny, gdzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta