Za pół roku kredyt nawet na 8 proc.
Kryzys na zachodzie i spodziewane podwyżki stóp w Polsce powodują wzrost oprocentowania kredytów. Koszt pieniądza będzie rósł także z innego względu: w tym roku banki podniosą marże
Decyzje Rady Polityki Pieniężnej wywołują wiele emocji, szczególnie, gdy podnosi ona oprocentowanie. Ale to w zaciszu bankowych korytarzy dzieją się rzeczy dla kredytobiorców najważniejsze. Banki podnoszą koszt pieniądza szybciej, niż chciałaby tego rada. Od października koszt finansowania na rynku zwiększył się o 0,5 pkt proc., podczas gdy RPP podniosła stopy tylko o 0,25 pkt proc. Można oczekiwać, że kredyty będą dalej drożały.
Najważniejsze dla firm ( i wielu konsumentów) nie są stopy Narodowego Banku Polskiego, ale tzw. WIBOR, czyli rynkowa stopa procentowa. Wskazuje ona cenę, po jakiej banki wzajemnie pożyczają sobie gotówkę. Do tej stawki doliczają marżę, czyli swój zarobek, i w ten sposób ustalają koszt pożyczek – nie tylko dla klientów instytucjonalnych, ale również indywidualnych biorących kredyty hipoteczne.
Obecnie WIBOR trzymiesięczny (koszt pożyczki międzybankowej na trzy miesiące) wynosi 5,6 proc., czyli 0,5 pkt proc. więcej niż w październiku. Doliczając do tego średnią marżę z ubiegłego roku (według danych NBP), można oszacować, że przeciętny kredyt udzielany firmom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta