Auto w firmie – kiedy można odliczyć VAT i jak go później skorygować
Ekspert odpowiadał na pytania związane z rozliczeniem VAT od samochodów
Więcej miejsc w aucie, mniej podatku do odliczenia
Kupiłem samochód van i w całości odliczyłem VAT. W następnym miesiącu dokonałem jednak pewnych zmian konstrukcyjnych, a mianowicie dołożyłem rząd siedzeń. Czy muszę skorygować zapisy w rejestrze zakupu VAT i ograniczyć odliczenie podatku naliczonego do wartości 6000 zł? Czy to odliczenie w ogóle mi nie przysługuje?
Tak. Trzeba będzie zrobić korektę, ale moim zdaniem tylko części podatku. Ustawa o VAT przewiduje ograniczenie w zakresie odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy w przypadku nabycia takich samochodów można odliczyć 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze – nie więcej jednak niż 6000 zł.
To ograniczenie nie dotyczy pojazdów samochodowych wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT. Z pytania wynika, że, na podstawie tego przepisu, był odliczony w całości podatek naliczony. Auto było sklasyfikowane na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van, tj. pojazd samochodowy mający jeden rząd siedzeń, który oddzielony był od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą (art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).
W przypadku tego rodzaju samochodu spełnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta