Jak powołuje się spółkę celową na potrzeby Euro 2012
Zgodne z prawem powołanie spółki celowej wymaga znajomości co najmniej sześciu ustaw, nie licząc rozporządzeń – pisze doktor nauk prawnych
Ustawa z 7 września 2007 r. o przygotowaniu finałowego turnieju mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA Euro 2012 (DzU nr 173, poz. 1219; dalej ustawa) stworzyła miastom gospodarzom turnieju (Chorzów, Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław) możliwość powołania tzw. spółek celowych, których zadaniem byłoby przygotowanie i wykonanie przedsięwzięć związanych z Euro 2012. Służyć ma to niewątpliwie ułatwieniu organizacji mistrzostw.
Które przepisy
Mogą jednak pojawić się pewne wątpliwości co do zasad tworzenia takiej spółki.
W pierwszej kolejności znajduje tu zastosowanie ustawa, która w tej materii zawiera jedynie nieliczne, odrębne od reguł ogólnych, unormowania, w pozostałym zakresie odsyłając do przepisów kodeksu spółek handlowych. Tymczasem kwestie spółek z udziałem miasta reguluje także ustawa z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (DzU z 1997 r., nr 9, poz. 43 ze zm.), a zatem należy uwzględnić również jej postanowienia jako przepisu szczególnego w stosunku do k.s.h. (o różnicach między regulacjami odnoszącymi się do spółek prawa handlowego i spółek z udziałem jednostki samorządu terytorialnego pisałam w „Rz” z 19 czerwca 2007 r. na C7).
Do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta