Obywatelskie petycje unijne mogą zmieniać polskie prawo
Broniąc swoich praw wynikających z przepisów UE, Polacy coraz częściej sięgają po petycje do Parlamentu Europejskiego. Tak było też w sprawie doliny Rospudy
O skuteczności tego sposobu przekonał się ostatnio poznański adwokat Tomasz Grzybkowski. Jego petycja w sprawie niezgodności polskich przepisów z dyrektywami UE doprowadzi do zmiany prawa. Chodzi o art. 46a ust. 6 prawa ochrony środowiska. Stanowi on, iż w postępowaniu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji nie stosuje się art. 31 kodeksu postępowania administracyjnego, który w interesie ogółu daje organizacjom społecznym możliwość udziału na prawach strony w postępowaniach administracyjnych w sprawach dotyczących innych osób.
Skuteczna skarga
Petycja unijna to rodzaj skargi na naruszenie prawa wspólnotowego, narzędzie dochodzenia praw przez obywateli i mieszkańców Unii Europejskiej. Może je składać do Parlamentu Europejskiego każdy, kto mieszka w państwie członkowskim, oraz organizacja, stowarzyszenie i firma, które mają na terenie Unii siedzibę.
Co roku wpływa ok. 1000...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta