Jaki program najlepiej wybrać
Przedsiębiorstwa w ramach różnych programów mogą realizować podobne inwestycje. O tym, do którego z nich sięgnąć, decyduje między innymi wartość projektu i wielkość firmy
W latach 2007 – 2013 z funduszy strukturalnych będzie finansowanych 21 programów. W tym 16 to przygotowane samodzielnie przez poszczególne województwa regionalne programy operacyjne. Reszta została opracowana na szczeblu rządowym. Należą do nich programy operacyjne: „Innowacyjna gospodarka”, „Kapitał ludzki”, „Infrastruktura i środowisko”, „Rozwój Polski wschodniej” oraz „Pomoc techniczna”.
Zanim potencjalni beneficjenci zechcą skorzystać z któregoś z nich, powinni sprawdzić, czy wniosek o dofinansowanie kwalifikuje się do wybranego programu. Fundusze strukturalne oraz programy operacyjne działają według prostej zasady: podobne projekty nie mogą być finansowane jednocześnie z kilku programów.
Jak więc przebiegają granice między programami na inwestycje realizowane przez przedsiębiorstwa? Kluczowe znaczenie odgrywają tutaj takie czynniki, jak wartość inwestycji, zakres oddziaływania projektu i rodzaj beneficjenta.
Duże projekty, czyli te o znacznej wartości, z zasady mogą i powinny być realizowane przy wsparciu programów krajowych. Podobnie jest z tymi, których zakres oddziaływania jest ogólnokrajowy lub których realizacja odbywa się na terenie kilku województw. Natomiast mniejsze inwestycje oraz te o znaczeniu lokalnym lub regionalnym powinny być finansowane ze środków przewidzianych w programach regionalnych.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta