Dziennikarz ma pytać tego, o kim pisze
Autor artykułu narusza zasadę rzetelności, jeżeli opiera się tylko na dokumentach urzędowych, a nie dąży do kontaktu z krytykowaną osobą
Ma on co do zasady obowiązek zwrócić się do osoby, o której chce krytycznie pisać, o zajęcie stanowiska.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 24 stycznia 2008 r. Zdaniem SN taka powinność wynika z art. 12 ust. 1 pkt 1 prawa prasowego, choć ani ten przepis, ani żaden inny nie mówi o tym wprost. Zobowiązuje on dziennikarza do zachowania szczególnej staranności i rzetelności przy zbieraniu i wykorzystywaniu materiałów prasowych, zwłaszcza do sprawdzania zgodności z prawdą uzyskanych wiadomości lub do podawania ich źródła.
Właśnie z powodu naruszenia tego przepisu przez sąd II instancji SN uchylił wyrok w sprawie wniesionej przez Andrzeja R. przeciwko PPH-U Pol-Press spółce z o.o., wydawcy bezpłatnej gazety „Czas Warszawy”, o nakładzie ok. 150 tys. egzemplarzy. Andrzej R. domagał się przeprosin i zadośćuczynienia pieniężnego za naruszenie jego dóbr osobistych: dobrego imienia i czci, w kilku materiałach zamieszczonych w tym piśmie od lipca do listopada 2002 r.
Andrzej R. zarządzał na podstawie umowy menedżerskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta