Trudno ustalić wynagrodzenie za dyżur dla medyka na cząstce etatu
Lekarz zatrudniony na część etatu za godziny przypadające na dyżurze powinien być wynagradzany jak ten, który pracuje na cały etat
Jak określić lekarzowi zatrudnionemu na niepełny etat limit godzin pracy, dyżuru ponad ten limit oraz jak je wynagradzać? Czy ma być to połowa stawki dla tego, kto jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Zatrudnieni w zakładzie opieki zdrowotnej na pełnym etacie nie mogą pracować więcej niż 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym. Przesądza o tym art. 32g ust. 1 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (DzU z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm., dalej ustawa o ZOZ). Dopiero po tym czasie pracy szpital wchodzi w zakres godzin dyżurowych, które są wynagradzane jak nadliczbowe. Dyżur medyczny przypada bowiem poza normalnymi godzinami pracy lekarza.
Limit 37 godzin 55 minut na tydzień obowiązuje tych, którzy są zatrudnieni na pełen etat. Ta wielkość będzie więc podstawą wyznaczenia czasu pracy dla zatrudnionego w mniejszym wymiarze. Przykładowo lekarz z połówką etatu musi pracować niemal 19 godzin tygodniowo. Ale może się zdarzyć, że niekiedy popracuje więcej. Wówczas stosuje się przepisy kodeksu o pracy w godzinach nadliczbowych, jeśli praca lekarza przekroczy ustalony w jego umowie limit godzin ponadwymiarowych >patrz ramka.
Ile dyżuru
Szpital może zlecić medykowi dyżur do 48 godzin na tydzień (powyżej etatowych 37 h 55 min) i ten jest wynagradzany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta